Oznamujeme členom MO APVV Pezinok, že dňa 11. septembra 2021 sa od 10:00 h uskutoční posedenie pri guláši pre členov a ich rodinných príslušníkov. Posedenie sa bude konať v obci Jelka, pri Malom Dunaji (Vodný mlyn). Záujemcovia, prosím, zašlite informáciu o vašej účasti na mobilné číslo 0948 303080 (Stanislav Svítok) alebo na e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. najneskôr do konca augusta 2021. Príspevok pre rodinných príslušníkov je 3 € na osobu.
     Tešíme sa na Vašu účasť.

JUDr. Stanislav Svítok
predseda MO APVV Pezinok


     Na základe zasadnutia predsedníctva zo dňa 11. mája 2020, podpredseda MO APVV Pezinok zvoláva v súlade s čl. 7 ods. 2 stanov APVV členskú schôdzu, ktorá sa bude konať dňa 21. júna 2021 o 17:00 h v priestoroch nákupného centra MOLO v Pezinku.

Program členskej schôdze 2021:

1, Otvorenie, privítanie hostí a členov, schválenie programu a organizačné otázky
2, Voľba volebnej komisie, návrhovej komisie, zapisovateľa a overovateľa zápisnice
3, Správa o činnosti predsedníctva MO APVV, vyhodnotenie úloh za rok 2020 a návrh plánu činnosti na rok 2021
4, Správa o výsledku hospodárenia s finančnými prostriedkami za rok 2020 a návrh čerpania finančných prostriedkov na rok 2021
5, Správa o výsledkoch revízie, hospodárenia a kontrolnej činnosti MO APVV v roku 2020
6, Správa o stave členskej základne
7, Voľba predsedu a členov predsedníctva MO APVV, voľba predsedu revíznej komisie a jej členov
8, Diskusia
9, Záver - návrh a prijatie uznesenia
     Z prostriedkov MO APVV Pezinok bude zabezpečené občerstvenie pre prítomných členov. Vzhľadom na to je potrebné nahlásiť účasť e-mailom na adresu Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo telefonicky na mobil 0905 542370 najneskôr do 5. júna 2021. Pre členov, ktorí svoju účasť nepotvrdia do tohto termínu, nebude občerstvenie zabezpečené.

Ladislav Palšovič
podpredseda MO APVV Pezinok


     Podpredseda MO APVV Pezinok oznamuje svojim členom, že vzhľadom na pandemické opatrenia vlády ohľadom covid-19, členská schôdza naplánovaná na 16. marca sa ruší. Náhradný termín konania Vám bude oznámený. Zároveň upozorňujem členskú základňu, že členské príspevky je potrebné uhradiť do 31.3.2021. Termín na uhradenie si môžete dohodnúť na mobile 0905 542370.

Ladislav Palšovič
podpredseda MO APVV Pezinok


     Vzhľadom k neustále nepriaznivo pretrvávajúcej situácie týkajúcej sa COVID-19, nebude možné členskú schôdzu vykonať v danom termíne dňa 26. januára 2021. Predsedníctvo MO APVV Pezinok sa rozhodlo preložiť členskú schôdzu na 16. marca 2021 o 17:00 h v priestoroch Vitamin gallery pub v Pezinku pri policajnej škole, ul. Fajgalská. Program nezmenený.
     V prípade pretrvávajúcej situácie pre COVID-19 je možné predpokladať, ne nebude možné členskú schôdzu v danom termíne vykonať. Budete včas upovedomení na tejto stránke.

Ladislav Palšovič
podpredseda MO APVV Pezinok


     Na základe zasadnutia predsedníctva zo dňa 30.11.2020, podpredseda MO APVV Pezinok zvoláva v súlade s čl. 7 ods. 2 stanov APVV členskú schôdzu, ktorá sa bude konať dňa 26. januára 2021 o 17:00 h v priestoroch Vitamín Gallery Pub v Pezinku pri policajnej škole, ul. Fajgalská.
     Vzhľadom k neustále nepriaznivo pretrvávajúcej situácie týkajúcej sa COVID-19, je možné predpokladať obmedzujúce opatrenia Hlavného hygienika SR a Rozhodnutie Vlády SR na základe čoho nebude možné členskú schôdzu v danom termíne vykonať a nebude sa dať vybrať členské príspevky z dôvodu obmedzujúcim opatreniam stanovenom termíne. Výber členských príspevkov sa bude realizovať prostredníctvom členov predsedníctva MO APVV. O tejto skutočnosti budete včas upovedomení cez webovú stránku.

Ladislav Palšovič
podpredseda MO APVV Pezinok


Minister vnútra prijal 80-ročného Tibora Nosiana,
legendu vrtuľníkového lietania a záchranárstva na Slovensku

     Pri príležitosti životného jubilea 80 rokov v pondelok 12. októbra 2020  minister vnútra Roman Mikulec prijal majora vo výslužbe Tibora Nosiana.Pán Tibor Nosian je dlhoročný pilot letky ministerstva vnútra. Okrem toho je však jedným z otcov horského leteckého záchranárstva, základy ktorého spolu s ďalšími nadšencami položili takmer pred 50-timi rokmi.
     Napriek krásnemu veku stále sleduje dianie v odbore a radami a skúsenosťami je ochotný pomôcť svojim nasledovníkom v štátnej aj súkromnej sfére.
     „Ste žijúca legenda, s ktorou sa spájajú počiatky leteckého záchranárstva v horách. Najmä však skvelo zvládnuté zásahy v krásnych, no zradných Tatrách, keď ste vedno s kolegami nasadzovali životy pre záchranu ľudí, ktorých dostalo do nešťastia častokrát precenenie vlastných síl, ale aj vrtochy počasia,“ povedal pri stretnutí s pánom Nosianom minister vnútra Roman Mikulec.
     Tibor Nosian takmer 20 rokov pôsobil ako špičkový pilot štátneho leteckého útvaru, ktorý bezpečne na miesto určenia dopravil mnoho štátnikov a ďalších významných osobností.  „Popri práci, ktorá vyžaduje od človeka úplné odovzdanie a pevné nervy, ste spolu s ďalšími nadšencami budovali letecké záchranárstvo, učili mladších kolegov a nezabúdali ste pracovať ani na svojej odbornosti,“ spomenul minister Roman Mikulec, ktorý pánovi Nosianovi daroval model jeho najobľúbenejšieho stroja – záchranárskeho vrtuľníka Alouette.
     Za mimoriadny prínos k vzniku leteckej záchrany v horách a výchovu novej generácie pilotov vrtuľníkov Leteckého útvaru MV SR  mu zároveň  udelil čestnú plaketu ministra vnútra.
     Letecká záchranná služba v slovenských horách začala svoju činnosť v 70-tych rokoch minulého storočia a to z iniciatívy pilotov vrtuľníkov letky ministerstva vnútra a tatranských horských záchranárov.
     Jedným zo zakladateľov bol jubilant Tibor Nosian, ktorý počas profesionálnej kariéry pilota vrtuľníkov nalietal  takmer 12-tisíc hodín na rôznych typov strojov, z toho takmer 20 rokov ako pilot letky vtedajšieho federálneho ministerstva vnútra.
     Pán Tibor Nosian sa narodil 10. októbra 1940 v Komjaticiach. V časoch štúdia na Strednej priemyselnej školy v Partizánskom v 50-tych rokoch  mu učarovalo dianie na neďalekom letisku Zväzarmu v Malých Beliciach. Absolvoval na ňom parašutistický výcvik a už ako 16-ročný si premiérovo zalietal na bezmotorovom klzáku.
     K plneniu svojich snov pristupoval metodicky: počas školy absolvoval motorový výcvik, keďže bez neho by ho v roku 1959  neprijali na Letecké učilište v Prešove.
     Lietať na vrtuľníku začal v roku 1962 ako vojenský pilot.  Na leteckej základni v Prostějove absolvoval preškolenie na vrtuľník MI-8 a v roku 1973 ho ako vynikajúceho kandidáta vybrali do služieb letky federálneho ministerstva vnútra. Hlavnou časťou jeho práce bola bezpečná letecká preprava ústavných činiteľov, s ktorými sa osobne spoznal. Vozil Petra Colotku, Vladimíra Mečiara, ale aj pána Václava Havla. Pán Nosian však rád spomína aj na iránskeho šacha Rezú Pahlavího a jeho milú manželku Farah, na skromnú Matku Terezu či bývalého generálneho tajomníka OSN Kurta Waldheima. Všetky tieto osobnosti bezpečne dopravil na miesto určenia. Nezabudnuteľné sú podľa neho dve stretnutia s pápežom Jánom Pavlom II, ktorý ho počas letu ohromil detailnými znalosťami Vysokých Tatier.
     A práve Tatry a ich príťažlivá, avšak nebezpečná nádhera, boli miestom, kde sa v roku 1974 v spolupráci s horskou službou začali písať prvé dramatické príbehy leteckého záchranárstva. Zásahy na hrane letového počasia, častokrát v snehovej metelici, na druhej strane výborný pocit z úspešnej záchrannej akcie, keď na smrť vysilených a premrznutých turistov či horolezcov dostali do bezpečia.
     Tibor Nosian po nežnej revolúcii absolvoval vo Francúzsku preškolenie na vrtuľník Alouettte III., s ktorým lietal v službách horskej služby TANAPu. Je to stroj určený na záchranu zo vzduchu v ťažko prístupnom horskom teréne a pre jeho vynikajúce letové vlastnosti v zložitých podmienkach slovenských hôr si ho Tibor Nosian obľúbil najviac zo všetkých typov vrtuľníkov. A bolo ich požehnane: okrem strojov ruskej výroby typov Mi  lietal aj na francúzskom Ecureuil AS 355 či na americkom Bell 407.
     Po vzniku samostatnej Slovenskej republiky v roku  1994 nastúpil pán Nosian do služieb súkromnej spoločnosti AIR TRANSPORT EUROPE a vo Vysokých Tatrách zachraňoval ľudské životy z výšok až do roku 2000.  Odvtedy sa pohybuje viac po zemi - avšak spolupráca s horskými záchranármi pokračuje. Na stretnutiach s veteránmi horskej služby či aktívnymi členmi v neformálnych rozhovoroch spomína a odovzdáva Tibor Nosian -  pre priateľov Čibko - svoje dlhoročné skúsenosti  zo spolupráce posádok vrtuľníkov s horskými záchranármi.
     Tibor Nosian vychoval celú generáciu pilotov vrtuľníkov, pre ktorých je vzorom a dobrým priateľom.
     Sám žije v harmonickom manželstve s manželkou Máriou, s ktorou má tri deti. Je trojnásobným starým otcom. Profesionálna kariéra ho z rodných Komjatíc odviala do Bratislavy – žije tu od roku 1976, stále v rovnakej lokalite, kde ho poznajú ako energického angažovaného obyvateľa, ťahúňa susedských podujatí, parťáka do dobrého i zlého počasia.
Fotky k uvedenej udalosti sú na stránke MV, resp. si ich môžete pozrieť tu.


     MO APVV Pezinok v zmysle plánu práce na rok 2020 usporiadala dňa 12.9.2020 v areáli pri Vodnom mlyne v obci Jelka posedenie pri guláši. V prekrásnom prostredí a pri nádhernom počasí sa nás stretlo 24 členov a ich rodinných príslušníkov. vynikajúci guláš nám uvarili Michal Danko, Tibor Nosian a asistenti Ferdinand Budai a Stanislav Svitek. Ako malé prekvapenie - pečené rebrá a kuracie krídla zabezpečil Vojtech Németh. Všetkým zo srdca ďakujem. Super jedlo sme zapili pivkom a kofolou z miestnej reštaurácie. Fotografie si môžete pozrieť tu.

Ladislav Palšovič
podpredseda MO APVV Pezinok


     Oznamujeme členom MO APVV Pezinok, že dňa 12. septembra 2020 sa od 10:00 h uskutoční posedenie pri guľáši pre členov MO. Posedenie sa bude konať v obci Jelka (Vodný mlyn) pri Malom Dunaji. Záujemcovia, prosím, zašlite informáciu, že sa akcie zúčastníte na mobil 0905 542370 p. Palšovič, alebo e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. najneskôr do konca augusta 2020. Príspevok pre rodinných príslušníkov 3 € na osobu.
     Tešíme sa na Vašu účasť.

Ladislav Palšovič
podpredseda MO APVV Pezinok


     V súlade s plánom činnosti na rok 2020 predsedníctvo MO APVV Pezinok, z dôvodu výskytu koronavírusu, ruší stretnutie svojich členov pri varení gulášu, ktoré bolo plánované na 23. mája 2020 pri Malom Dunaji (Mlyn) v obci Jelka. O náhradnom termíne konania akcie Vás budeme včas informovať na našej webovej stránke.
     Za pochopenie ďakujem.

Ladislav Palšovič
podpredseda MO APVV Pezinok