Vzhľadom k neustále nepriaznivo pretrvávajúcej situácie týkajúcej sa COVID-19, nebude možné členskú schôdzu vykonať v danom termíne dňa 26. januára 2021. Predsedníctvo MO APVV Pezinok sa rozhodlo preložiť členskú schôdzu na 16. marca 2021 o 17:00 h v priestoroch Vitamin gallery pub v Pezinku pri policajnej škole, ul. Fajgalská. Program nezmenený.
     V prípade pretrvávajúcej situácie pre COVID-19 je možné predpokladať, ne nebude možné členskú schôdzu v danom termíne vykonať. Budete včas upovedomení na tejto stránke.

Ladislav Palšovič
podpredseda MO APVV Pezinok


     Na základe zasadnutia predsedníctva zo dňa 30.11.2020, podpredseda MO APVV Pezinok zvoláva v súlade s čl. 7 ods. 2 stanov APVV členskú schôdzu, ktorá sa bude konať dňa 26. januára 2021 o 17:00 h v priestoroch Vitamín Gallery Pub v Pezinku pri policajnej škole, ul. Fajgalská.
     Vzhľadom k neustále nepriaznivo pretrvávajúcej situácie týkajúcej sa COVID-19, je možné predpokladať obmedzujúce opatrenia Hlavného hygienika SR a Rozhodnutie Vlády SR na základe čoho nebude možné členskú schôdzu v danom termíne vykonať a nebude sa dať vybrať členské príspevky z dôvodu obmedzujúcim opatreniam stanovenom termíne. Výber členských príspevkov sa bude realizovať prostredníctvom členov predsedníctva MO APVV. O tejto skutočnosti budete včas upovedomení cez webovú stránku.

Ladislav Palšovič
podpredseda MO APVV Pezinok


Minister vnútra prijal 80-ročného Tibora Nosiana,
legendu vrtuľníkového lietania a záchranárstva na Slovensku

     Pri príležitosti životného jubilea 80 rokov v pondelok 12. októbra 2020  minister vnútra Roman Mikulec prijal majora vo výslužbe Tibora Nosiana.Pán Tibor Nosian je dlhoročný pilot letky ministerstva vnútra. Okrem toho je však jedným z otcov horského leteckého záchranárstva, základy ktorého spolu s ďalšími nadšencami položili takmer pred 50-timi rokmi.
     Napriek krásnemu veku stále sleduje dianie v odbore a radami a skúsenosťami je ochotný pomôcť svojim nasledovníkom v štátnej aj súkromnej sfére.
     „Ste žijúca legenda, s ktorou sa spájajú počiatky leteckého záchranárstva v horách. Najmä však skvelo zvládnuté zásahy v krásnych, no zradných Tatrách, keď ste vedno s kolegami nasadzovali životy pre záchranu ľudí, ktorých dostalo do nešťastia častokrát precenenie vlastných síl, ale aj vrtochy počasia,“ povedal pri stretnutí s pánom Nosianom minister vnútra Roman Mikulec.
     Tibor Nosian takmer 20 rokov pôsobil ako špičkový pilot štátneho leteckého útvaru, ktorý bezpečne na miesto určenia dopravil mnoho štátnikov a ďalších významných osobností.  „Popri práci, ktorá vyžaduje od človeka úplné odovzdanie a pevné nervy, ste spolu s ďalšími nadšencami budovali letecké záchranárstvo, učili mladších kolegov a nezabúdali ste pracovať ani na svojej odbornosti,“ spomenul minister Roman Mikulec, ktorý pánovi Nosianovi daroval model jeho najobľúbenejšieho stroja – záchranárskeho vrtuľníka Alouette.
     Za mimoriadny prínos k vzniku leteckej záchrany v horách a výchovu novej generácie pilotov vrtuľníkov Leteckého útvaru MV SR  mu zároveň  udelil čestnú plaketu ministra vnútra.
     Letecká záchranná služba v slovenských horách začala svoju činnosť v 70-tych rokoch minulého storočia a to z iniciatívy pilotov vrtuľníkov letky ministerstva vnútra a tatranských horských záchranárov.
     Jedným zo zakladateľov bol jubilant Tibor Nosian, ktorý počas profesionálnej kariéry pilota vrtuľníkov nalietal  takmer 12-tisíc hodín na rôznych typov strojov, z toho takmer 20 rokov ako pilot letky vtedajšieho federálneho ministerstva vnútra.
     Pán Tibor Nosian sa narodil 10. októbra 1940 v Komjaticiach. V časoch štúdia na Strednej priemyselnej školy v Partizánskom v 50-tych rokoch  mu učarovalo dianie na neďalekom letisku Zväzarmu v Malých Beliciach. Absolvoval na ňom parašutistický výcvik a už ako 16-ročný si premiérovo zalietal na bezmotorovom klzáku.
     K plneniu svojich snov pristupoval metodicky: počas školy absolvoval motorový výcvik, keďže bez neho by ho v roku 1959  neprijali na Letecké učilište v Prešove.
     Lietať na vrtuľníku začal v roku 1962 ako vojenský pilot.  Na leteckej základni v Prostějove absolvoval preškolenie na vrtuľník MI-8 a v roku 1973 ho ako vynikajúceho kandidáta vybrali do služieb letky federálneho ministerstva vnútra. Hlavnou časťou jeho práce bola bezpečná letecká preprava ústavných činiteľov, s ktorými sa osobne spoznal. Vozil Petra Colotku, Vladimíra Mečiara, ale aj pána Václava Havla. Pán Nosian však rád spomína aj na iránskeho šacha Rezú Pahlavího a jeho milú manželku Farah, na skromnú Matku Terezu či bývalého generálneho tajomníka OSN Kurta Waldheima. Všetky tieto osobnosti bezpečne dopravil na miesto určenia. Nezabudnuteľné sú podľa neho dve stretnutia s pápežom Jánom Pavlom II, ktorý ho počas letu ohromil detailnými znalosťami Vysokých Tatier.
     A práve Tatry a ich príťažlivá, avšak nebezpečná nádhera, boli miestom, kde sa v roku 1974 v spolupráci s horskou službou začali písať prvé dramatické príbehy leteckého záchranárstva. Zásahy na hrane letového počasia, častokrát v snehovej metelici, na druhej strane výborný pocit z úspešnej záchrannej akcie, keď na smrť vysilených a premrznutých turistov či horolezcov dostali do bezpečia.
     Tibor Nosian po nežnej revolúcii absolvoval vo Francúzsku preškolenie na vrtuľník Alouettte III., s ktorým lietal v službách horskej služby TANAPu. Je to stroj určený na záchranu zo vzduchu v ťažko prístupnom horskom teréne a pre jeho vynikajúce letové vlastnosti v zložitých podmienkach slovenských hôr si ho Tibor Nosian obľúbil najviac zo všetkých typov vrtuľníkov. A bolo ich požehnane: okrem strojov ruskej výroby typov Mi  lietal aj na francúzskom Ecureuil AS 355 či na americkom Bell 407.
     Po vzniku samostatnej Slovenskej republiky v roku  1994 nastúpil pán Nosian do služieb súkromnej spoločnosti AIR TRANSPORT EUROPE a vo Vysokých Tatrách zachraňoval ľudské životy z výšok až do roku 2000.  Odvtedy sa pohybuje viac po zemi - avšak spolupráca s horskými záchranármi pokračuje. Na stretnutiach s veteránmi horskej služby či aktívnymi členmi v neformálnych rozhovoroch spomína a odovzdáva Tibor Nosian -  pre priateľov Čibko - svoje dlhoročné skúsenosti  zo spolupráce posádok vrtuľníkov s horskými záchranármi.
     Tibor Nosian vychoval celú generáciu pilotov vrtuľníkov, pre ktorých je vzorom a dobrým priateľom.
     Sám žije v harmonickom manželstve s manželkou Máriou, s ktorou má tri deti. Je trojnásobným starým otcom. Profesionálna kariéra ho z rodných Komjatíc odviala do Bratislavy – žije tu od roku 1976, stále v rovnakej lokalite, kde ho poznajú ako energického angažovaného obyvateľa, ťahúňa susedských podujatí, parťáka do dobrého i zlého počasia.
Fotky k uvedenej udalosti sú na stránke MV, resp. si ich môžete pozrieť tu.


     MO APVV Pezinok v zmysle plánu práce na rok 2020 usporiadala dňa 12.9.2020 v areáli pri Vodnom mlyne v obci Jelka posedenie pri guláši. V prekrásnom prostredí a pri nádhernom počasí sa nás stretlo 24 členov a ich rodinných príslušníkov. vynikajúci guláš nám uvarili Michal Danko, Tibor Nosian a asistenti Ferdinand Budai a Stanislav Svitek. Ako malé prekvapenie - pečené rebrá a kuracie krídla zabezpečil Vojtech Németh. Všetkým zo srdca ďakujem. Super jedlo sme zapili pivkom a kofolou z miestnej reštaurácie. Fotografie si môžete pozrieť tu.

Ladislav Palšovič
podpredseda MO APVV Pezinok


     Oznamujeme členom MO APVV Pezinok, že dňa 12. septembra 2020 sa od 10:00 h uskutoční posedenie pri guľáši pre členov MO. Posedenie sa bude konať v obci Jelka (Vodný mlyn) pri Malom Dunaji. Záujemcovia, prosím, zašlite informáciu, že sa akcie zúčastníte na mobil 0905 542370 p. Palšovič, alebo e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. najneskôr do konca augusta 2020. Príspevok pre rodinných príslušníkov 3 € na osobu.
     Tešíme sa na Vašu účasť.

Ladislav Palšovič
podpredseda MO APVV Pezinok


     V súlade s plánom činnosti na rok 2020 predsedníctvo MO APVV Pezinok, z dôvodu výskytu koronavírusu, ruší stretnutie svojich členov pri varení gulášu, ktoré bolo plánované na 23. mája 2020 pri Malom Dunaji (Mlyn) v obci Jelka. O náhradnom termíne konania akcie Vás budeme včas informovať na našej webovej stránke.
     Za pochopenie ďakujem.

Ladislav Palšovič
podpredseda MO APVV Pezinok